Darmowa dostawa już
od 300,00 zł
Kwas Cytrynowy Kwasek Spożywczy min. 99,9% 5 kg
Opis
Kwasek cytrynowy spożywczy 99,9%
Kwas cytrynowy
Bogactwo zastosowań kwasu cytrynowego jest ogromne, od użytku przemysłowego w większości produktów spożywczych, po domowe zastosowanie w kuchni oraz przy sprzątaniu. Znany dla nas jako kwasek cytrynowy, nasz produkt o stężeniu 99.9% gwarantuje wysoką jakość, a dodatkowo dużą pojemność w przystępnej cenie!
Charakterystyka produktu
- opakowanie: plastikowe, możliwość wielokrotnego otwierania
- pojemność: 5kg
- sposób przechowywania: kwas cytrynowy należy przechowywać w suchym miejscu bez dostępu dla dzieci
- producent: Chem Point
Właściwości kwasu cytrynowego
Jest to kwas organiczny pochodzenia naturalnego. W większym lub mniejszym stężeniu kwas cytrynowy występuje w wielu owocach i warzywach. Jest też elementem niezbędnym dla naszego organizmu, bierze udział w najważniejszych procesach metabolizmu, umożliwiając uwalnianie energii ze składników odżywczych. Kwas cytrynowy ma postać bezbarwnych kryształów, bez zapachu i o bardzo silnym, kwaśnym smaku. Od lat 20 kwas cytrynowy pozyskuje się metodą biotechnologiczną, a następnie oczyszcza i krystalizuje. W przemyśle spożywczym jest obecny często pod symbolem E330.
Kwas cytrynowy - zastosowanie
Ogrom zastosowań poczciwego kwasku cytrynowego może zaskoczyć. Większość z nas zna go jako dodatek do herbaty lub wypieków, okazuje się jednak, że to tylko wierzchołek góry możliwości, jakie daje nam ten produkt.
- Przedłużanie trwałości produktów: Kwas cytrynowy reguluje poziom pH, wzmacnia działanie przeciwutleniaczy, zapobiega odbarwieniom owoców i warzyw, utracie witaminy C, zapobiega także jełczeniu tłuszczów, przez co jest wykorzystywany przy produkcji olejów. Może być używany z dodatkiem wody do spryskiwania owoców, aby przedłużyć ich trwałość i świeżość.
- W przemyśle farmaceutycznym kwas cytrynowy jest stosowany jako substancja musująca do różnego rodzaju pastylek, jest również używana jako element różnych leków ze względu na jego właściwości prozdrowotne
- Kwas cytrynowy znajduje zastosowanie w punktach poboru krwi, w celu zapobiegania krzepnięciu krwi w probówkach
- Wykorzystywany jako środek odkamieniający: kwasek cytrynowy pozwala na najprostsze i najszybsze pozbycie się kamienia z czajnika lub innych sprzętów, przy okazji usuwa też nieprzyjemne zapachy. Wystarczy zagotować w czajniku wodę z kwaskiem, a następnie odczekać kilkanaście minut do całkowitego usunięcia osadu. Poza tym, świetnie sprawdza się do czyszczenia zacieków na armaturze - w tym celu najlepiej przygotować pastę dodając do kwasku cytrynowego niewielką ilość wody. Pozwoli nam to ograniczyć silne środki chemiczne, przy okazji pozostawiając też pomieszczenie pachnące cytrynową świeżością.
- Nabłyszczanie sztućców: wystarczy roztwór 2 łyżeczek kwasku cytrynowego i wody, po wymoczeniu w nim sztućce będą wyglądać jak nowe. Ta mikstura świetnie sprawdzi się także do czyszczenia zmywarki.
- Usuwanie nalotu z kawy i herbaty: często na kubkach pojawiają się nieestetyczne przebarwienia po różnych napojach. Do ich usunięcia świetnie sprawdzi się kwas cytrynowy - wystarczy wysypać łyżeczkę proszku na ściereczkę i pocierać przez chwilę zabrudzoną powierzchnię
- Czyszczenie mikrofalówki: dla wielu osób ten zabieg jest zmorą, jednak jak się okazuje, może on być bardzo łatwy - należy jedynie rozpuścić 3 łyżeczki kwasku cytrynowego w połowie szklanki wody, a następnie umieścić w kuchence mikrofalowej i podgrzewać przez około 3 minuty. Po tym zabiegu wszystkie zabrudzenia będzie można z łatwością usunąć wilgotną ściereczką lub gąbką, bez szorowania.
- Usuwanie zapachu spalenizny: każdemu z nas zdarza się coś przypalić, zapach po takich wpadkach bardzo trudno zneutralizować. Jest na to jednak sposób - wystarczy wsypać do garnka z wodą około 2 łyżek kwasku cytrynowego, a następnie zagotować i zmniejszyć ogień. Gotować bez przykrycia do momentu, aż nieprzyjemny zapach zniknie.
- Sposób na uporczywe zabrudzenia dłoni: plamy z buraków lub smaru bez trudu można usunąć kwaskiem cytrynowym, wystarczy wysypać łyżeczkę produktu na dłonie i pocierać parę minut
Kwas cytrynowy do prania
Poza czyszczeniem powierzchni i sprzętów domowych, kwasu cytrynowego możemy używać także do prania. Sprawdzi się on świetnie przy białych ubrań i firanek, działa jako wzmacniacz proszku do prania. Nie tylko usuwa plamy, ale odświeża kolor tkanin, przywracając im blask. Najlepiej działa w przypadku jasnych ubrań, ale można używać go także do kolorów, bez obaw o utratę barw. Należy wsypać odpowiednią ilość do podajnika w pralce automatycznej, można go używać nawet przy każdym praniu.
Drugą możliwością jest wymieszanie roztworu kwasu cytrynowego z wodą i użycie go jako płynu do płukania w celu nadaniu ubraniom świeżości.
Kwas cytrynowy do basenu
Dla właścicieli basenów ogrodowych, kwas cytrynowy może okazać się bardzo przydatnym środkiem. Stabilizuje on pH wody, a poza tym świetnie odbarwia ją i nadaje czysty, krystalicznie czysty wygląd. Dzieje się to ze względu na jego właściwości asymilacji żelaza, które są powodem brzydkiego koloru wody w basenach. Za pomocą kwasku można też zneutralizować chlor, wystarczy około jedna łyżeczka produktu na 4 litry chlorowanej wody. Co istotne, do wszystkich tych zabiegów wystarczy stosunkowo niewielka ilość kwasu, co oznacza dużą ekonomię, a także pozwala na uniknięcie używania silnych środków chemicznych.
Przeciwskazania do stosowania kwasku cytrynowego
Jest to substancja naturalnie występująca w organizmie każdego z nas, z tego względu jest ona całkowicie bezpieczna. Badania dowodzą, że jedynie spożycie bardzo dużych ilości kwasu cytrynowego może, choć wcale nie musi, prowadzić do niewielkich problemów z uzębieniem. Jednak ilości potrzebne do wywołania jakichkolwiek szkód są na tyle duże, że wręcz niemożliwe do osiągnięcia, nawet przy stosowaniu kwasku na co dzień.
Zastosowanie
Kwas cytrynowy jest używany jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz w produktach spożywczych, a także jako kwasowy środek myjący w różnych procesach czyszczących. Sole kwasu cytrynowego – cytryniany – są stosowane jako leki przy niedoborze określonego metalu w organizmie.
Jest wykorzystywany także w przemyśle farmaceutycznym oraz w gospodarstwie domowym pod nazwą kwasek cytrynowy.
Ważność : zawsze około 24 m-ce