Opinie o Nas
Waluty

Darmowa dostawa już

od 300,00

Newsletter
Zapisz się do Newslettera, aby otrzymać 5% zniżki na pierwsze zakupy!
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontrowersyjny boraks – poznaj zróżnicowane sposoby zastosowania substancji
Kontrowersyjny boraks – poznaj zróżnicowane sposoby zastosowania substancji

Co to jest boraks?

Boraks to inaczej sól sodowa słabego kwasu borowego, naturalnie występująca jako minerał w skałach osadowych. W użytku domowym mamy do czynienia z wersją uwodornioną boraksu w postaci substancji posiadającej zawartość 11,4% pierwiastka boru. Boraks sprzedawany jest w formie białego proszku, dostępny w drogeriach, sklepach, oferujących chemię gospodarczą oraz online, w sklepach internetowych.

Od dawna stosowany w gospodarstwach domowych boraks jest przez zwolenników określany mianem ekologicznej substancji, sprawdzającej się uniwersalnie w czyszczeniu, myciu oraz eliminowaniu przykrych zapachów. Przeciwnicy natomiast uważają boraks za substancję toksyczną, szkodliwą dla zdrowia człowieka.

Czy stosowanie boraksu w domach jest bezpieczne?

Sól borowa, słabo rozpuszczalna w wodzie jest używana najczęściej jako uniwersalny środek czyszczący, jednak przeciwnicy nie rekomendują substancji, wskazując toksyczność dla zdrowia człowieka.

Badania dowodzą, że boraks jest od 50 do 100% mniej toksyczny od popularnej soli kuchennej (chlorku sodu), gdyż związek ten jest niezwykle trudno wchłanialny przez nieuszkodzoną skórę oraz wziewnie.

Boraks może stanowić jednak niebezpieczeństwo dla płodu, dlatego nie jest polecane stosowanie substancji przez kobiety ciężarne. Stosowanie boraksu wiąże się ze znacznie mniejszym narażeniem na szkodliwość substancji chemicznych, których mieszanki stanowią rozbudowany skład popularnych środków czyszczących, przeznaczonych do czyszczenia powierzchni w pomieszczeniach mieszkalnych. Boraks jest nie tylko ekologiczny oraz bezpieczniejszy od sprzedawanych w kolorowych opakowaniach środków czyszczących, ale przede wszystkim skuteczny. Gdy kupione w sklepach preparaty wykazują się nieskutecznością lub soda oczyszczona i ocet nie wystarczają, boraks stanowi alternatywę, która nie zawodzi.

Gdzie i kiedy najczęściej stosowany jest boraks?

Sól borowa najczęściej stosowana jest podczas produkcji szkła, wełny szklanej, ceramiki. Posiada właściwości antyseptyczne, antywirusowe oraz łagodne właściwości antybakteryjne. Stosowana jako silnie działający, ekologiczny, uniwersalny środek do czyszczenia powierzchni jest składnikiem bio preparatów. Wspomaga przedłużenie świeżości ciętych kwiatów, co sprawia, że niewielką ilość stosuje się do wazonów, celem utrzymania nienagannego wyglądu bukietów. Boraks jest często stosowany jako składnik nawozów. Niezwykle istotny w sektorze rolnictwa, jest substancją, która wykazuje się ogromną skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania w porównaniu z pozostałymi, dostępnymi substancjami. Nieorganiczny związek chemiczny – sól sodowa kwasu borowego okazuje się wręcz niezastąpiona.

Antygrzybiczy i antywirusowy, boraks nie tylko jako proszek do prania

Wysoce skuteczny w domowych porządkach, boraks wykazuje się uniwersalnością zastosowania. Podczas sprzątania i prania sprawdza się jako ekologiczny, a zarazem skuteczny produkt, zwłaszcza jeśli ocet lub soda oczyszczona okazują się niewystarczającym środkiem czyszczącym na trudne zabrudzenia. Znakomicie sprawdza się jako składnik proszku do prania domowej roboty, tabletek do zmywarki lub jako alternatywa dla popularnych granulek, powodujących udrożnienie rur kanalizacyjnych.

Aby uzyskać skutecznie odplamiającą substancję, należy dodać boraks do ciepłej wody i namaczać odzież przez około pół godziny.

Można dodać ją również do komory na detergent piorący, zmieszaną w proporcji jednej miarki boraksu z miarką sody kalcynowanej oraz dwiema miarkami płatków mydlanych. Wystarczą odpowiednia ilość domowej roboty proszku do prania, aby cieszyć się perfekcyjnym efektem.

Domowe porządki – boraks do czyszczenia

Sól borową przygotowuje się w domowych warunkach najczęściej jako mieszaninę z wodą, tworząc pastę o właściwościach czyszczących szkło, ceramikę oraz zaschnięty brud. Boraks jest doskonały do czyszczenia szyb okiennych, które pokryte są grubą warstwą brudu. Jeżeli ocet okaże się za słaby, w uzyskaniu czystych okien bez smug zdecydowanie sprawdzi się boraks. Wystarczy zmieszać go z ciepłą wodą w proporcji 3 łyżki boraksu na litr wody. Substancja okazuje się niezawodna w czyszczeniu uporczywych zabrudzeń piekarnika oraz łazienki. Skutecznie usuwa brud, osady oraz kamień. Aby muszla sedesowa wyglądała jak nowa, wystarczy wsypać do jej wnętrza pół szklanki boraksu i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie należy wyczyścić ją przy użyciu szczotki do czyszczenia toalety. Dzięki właściwościom, pozwalającym eliminować uciążliwe zapachy, boraks sprawdza się przy czyszczeniu wnętrza lodówki, zamrażarki, kosza na śmieci. 10 ml boraksu, czyli pojemność łyżki stołowej, w połączeniu z 750 ml wody stworzy mieszankę, skutecznie myjącą i dezynfekującą powierzchnie.

Jak bezpiecznie stosować boraks w domu?

Toksyczne działanie boraksu nie zostało udowodnione w odniesieniu do człowieka, jednak badania, dotyczące reakcji zwierząt na duże stężenie substancji stanowią podstawę stosowania środków ostrożności podczas użycia boraksu oraz zaniechania stosowania go przez kobiety w ciąży. Boraks, przeznaczony do użytku domowego jest uwodorniony, a jego stężenie jest znacznie mniejsze niż w naturalnie występującym minerale. W nawiązaniu do słabej wchłanialności, nie tworzy ryzyka przeniknięcia niebezpiecznej dawki do organizmu człowieka. Dawniej używany jako składnik płukanki, rozjaśniającej odcień włosów blond, dziś stosowany powinien być w rękawiczkach ochronnych oraz najlepiej z użyciem osłony twarzy, zapobiegającej wdychaniu oparów. Powierzchnie, po umyciu boraksem należy starannie zmyć ciepłą wodą, a pomieszczenia, w których jest stosowany, dokładnie przewietrzyć. Sól borowa, stosowana jest również jako środek insektobójczy, używany często jako wabik na mrówki (w mieszance z cukrem i wodą).

Wysoka skuteczność boraksu przysparza substancji wiernych zwolenników, którzy zachwyceni są uniwersalnością jej zastosowania. Niedroga substancja jako ekologiczna alternatywa dla popularnych, drogich środków chemicznych może z powodzeniem zastąpić wiele preparatów, pozwalając zaoszczędzić kilkanaście, do kilkudziesięciu złotych miesięcznie oraz zapewnić kontakt z mniej szkodliwymi związkami, w porównaniu z preparatami, których długie składy posiadają moc niezrozumiałych, obco brzmiących nazw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl