Opinie o Nas
Waluty

Darmowa dostawa już

od 250.00

Newsletter
Zapisz się do Newslettera, aby otrzymać 5% zniżki na pierwsze zakupy!
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Olej rycynowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie
Olej rycynowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Olej rycynowy to niepozorny i powszechny specyfik, który ma niecenione właściwości i szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Choć powstaje z trującej rośliny, jest w pełni bezpieczny i skuteczny w swym działaniu. Sprawdź, co może zdziałać olej rycynowy i dlaczego jest popularny.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest olej rycynowy?
  • Jakie są właściwości oleju rycynowego?
  • Jakie zastosowanie ma olej rycynowy?
  • Jakie są opinie na temat oleju rycynowego?

Pierwsze ziarna rycyny z opisem ich właściwości znaleziono w grobowcach sprzed 4000 tysięcy lat, a z nich właśnie jest pozyskiwany olej rycynowy. W starożytnym Rzymie nazywano go Palma Christi, czyli dłoń Chrystusa. Za jego propagatora uważa się Edgarda Cayce – mistyka żyjącego w latach 1877 – 1945, który po raz pierwszy oprócz wewnętrznego stosowania produktu zachęcał do robienia zewnętrznych okładów z oleju rycynowego. Dziś produkt jest stosowany powszechnie na całym świecie.

 

Olej rycynowy – charakterystyka

Olej rycynowy (łac. Oleum Ricini) jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego, byliny z rodziny wilczomleczowatych. W klimacie tropikalnym jest rośliną wieloletnią, dorastającą nawet do 12 metrów, a w klimacie umiarkowanym zwykle jednoroczną, dorastającą do wysokości 3 metrów. Nasiona rącznika zależnie od odmiany, warunków uprawy oraz terminu zbioru zawierają od 40 do 60% masy olejowej. Głównym składnikiem oleju rycynowego jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego, stanowiący 80% składu. W nasionach rośliny znajdują się również mniejsze ilości glicerydów kwasów oleinowego (7%), linolowego (3%), palmitynowego (2%) i stearynowego (1%). Olej rycynowy jest gęstą, jasną cieczą, która prawie nie rozpuszcza się w wodzie i zamarza w temperaturze -24 °C. Pakowany jest w ciemne, szklane buteleczki, które chronią specyfik przed szkodliwym działaniem światła i przedłużają jego trwałość.

 

olej rycynowy w butelce 100 ml

Zobacz olej rycynowy w butelce o pojemności 100 ml i 500 ml

 

Pozyskiwanie oleju rycynowego

Olej rycynowy jest uzyskiwany w procesie tłoczenia na zimno lub gotowania z wodą, czyli ekstrakcji. Oba procesy pozwalają na rozłożenie toksycznej rycyny, która odpowiada za śmiertelne skutki spożycia tej rośliny. W efekcie uzyskuje się w pełni bezpieczny i skuteczny środek. Mimo że produkt nie należy do olejów jadalnych, jest cennym surowcem. W jego składzie chemicznym dominuje kwas rycynolowy, który ze względu na obecność wiązania podwójnego i grupy hydroksylowej może być poddawany wielu reakcjom i modyfikacjom chemicznym. Produkcja oleju rycynowego, z uwagi na szeroki zakres zastosowań, stale wzrasta i w przyszłości zyska prawdopodobnie popularność porównywalną z olejami jadalnymi.

 

Właściwości oleju rycynowego

Głównymi wytwórcami oleju rycynowego są Chiny, Brazylia oraz Indie. Co roku na rynku pojawia się od 270 do 360 tysięcy ton produktu, który jest wykorzystywany do produkcji mydeł, smarów, farb, farmaceutyków, perfum, a także jako środek leczniczy i kosmetyczny. 

Olej rycynowy ma wiele cennych właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie jako:

  • naturalny środek przeczyszczający – pobudza jelita do pracy i zwiększa ich perystaltykę, poprzez drażniące działanie na błonę śluzową;
  • produkt przeciwbólowy – masaż olejkiem łagodzi bóle mięśni, dlatego olej rycynowy chętnie jest stosowany przez sportowców; kwasy rycynowe zawarte w olejku wykazują również właściwości obkurczające układ limfatyczny, dlatego produkt używany jest w przypadku uporczywych bóli i zapaleniach stawów oraz zmianach reumatycznych,
  • pogromca grzybów – olej rycynowy ma silne właściwości grzybobójcze i jest stosowany do leczenia grzybicy stóp,
  • środek pielęgnacyjny – pobudza włoski mieszkowe do porostu, dlatego chętnie używa się go do pielęgnacji włosów; nawilża włosy i zapobiega ich wypadaniu;
  • produkt odżywczy – odżywia strukturę włosa, zapewniając mu potrzebne witaminy, wzmacniając nie tylko pasma, ale także rzęsy i brwi; dodatkowo olej rycynowy odżywia paznokcie, zapobiegając ich rozdwajaniu,
  • naturalny reduktor skórnych zapaleń – leczy krostki, redukuje zaczerwienienia i łagodzi objawy przechodzenia trądziku; olej rycynowy nadaje się do kojenia poparzeń skórnych, likwidowania rozstępów oraz leczenia liszaju,
  • preparat silnie nawilżający – olej rycynowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, dlatego doskonale nawilża suchą skórę; stosuje się go do popękanych stóp; przywraca elastyczność suchej skóry twarzy, ciała i dłoni,
  • naturalny dezynfektor – jego silne właściwości antybakteryjne pozwalają opatrywać rany, znacznie przyspieszając regenerację skóry,
  • specyfik na zatrzymanie młodości – witaminy oraz liczne kwasy redukują namnażanie się wolnych rodników, co korzystnie wpływa na stan skóry, hamując powstawanie zmarszczek.

Prace nad właściwościami olejku wciąż trwają. Testuje się go w połączeniach z innymi produktami, np. w maści cynkowej mocno łączony jest z witaminą A, stanowiąc silniej działający środek do leczenia ran skóry i jej uszkodzeń.

 

Olej rycynowy w powszechnym stosowaniu 

Olej rycynowy jest stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Najbardziej znany jest jako środek do stosowania okładów i zabiegów kosmetycznych. W wewnętrznym spożyciu, olej rycynowy od dawna był podawany przeciw zaparciom. Pole stosowania produktu jest jednak zaskakująco szerokie.

 

Olej rycynowy na zaparcia

Olej rycynowy stosuje się w zaparciach ostrych i przewlekłych oraz w zatruciach pokarmowych. To silny środek przeczyszczający – pod wpływem enzymów z trzustki olej ulega przemianie do mydeł sodowych i potasowych, które drażnią jelita, zwiększają przenikanie wody przez ich ściany, a ich zwiększona objętość skutkuje pożądanym wypróżnieniem. Taki efekt następuje po około 6 godzinach od spożycia produktu.

Jak przyjmować olej rycynowy na zaparcia? 

Dzieci powinny zażyć gotowy preparat, kupiony w aptece, w ilości 1-2 łyżeczki jednorazowo, a dorośli 1-2 łyżki stołowe jednorazowo.

Przeciwwskazaniem do stosowania olejku rycynowego są ostre bóle brzucha i podrażnienie wyrostka robaczkowego. Z jego stosowania powinny być wykluczone również kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na zwężenie i niedrożność jelit, a także odwodnione i borykające się z zapaleniem okrężnicy.

 

Olej rycynowy na hemeroidy

Guzki krwawnicze odbytu łagodzi się okładami z oleju rycynowego, które poprawiają krążenie i są pomocne, gdy zaburzenia obiegu limfy upośledzają usuwanie toksyn z całego organizmu. W przypadku hemoroidów przecieraj chorobowe miejsca watką nasączoną olejem lub stosuj okłady na noc, które zredukują opuchliznę i świąd. Całkowite usunięcie stanów zapalnych odbytu powinno zniknąć po tygodniu codziennego stosowania oleju rycynowego. 

Olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy jest wyjątkowo przyjazny włosom. Z olejem rycynowym najbardziej polubią się włosy średnio i nisko porowate. Przy mocno rozchylonej łusce włosa lepiej więc wybrać inny olej. Składniki aktywne produktu w szczególny sposób dbają o włosy, zapewniając im gruntowną regenerację i wzmocnienie. Działają antyseptycznie, antybakteryjne oraz grzybobójcze.

Jak wpływa olej rycynowy na pasma? 

  • Zwiększa ich elastyczność.
  • Silnie nabłyszcza.
  • Sprawia, że są miękkie i jedwabiste.
  • Hamuje utratę włosów.
  • Przyspiesza porost włosów.
  • Odżywia cebulki włosowe.
  • Zapobiega szybkiemu przetłuszczaniu.
  • Zmniejsza stany zapalne skóry głowy.
  • Ogranicza łupież i normalizuje pracę gruczołów łojowych. 

Stosowanie oleju rycynowego na włosy 

  • Nakładanie oleju rycynowego na włosy

    Olej rycynowy należy na włosy stosować jako maskę, lekko podgrzewając i rozcieńczając go z innym olejem np. migdałowym lub kokosowym. Gęstą ciecz należy rozprowadzić na mokrych pasmach włosów i trzymać przynajmniej przez 30 minut. Zwykle stosuje się 1/3 oleju rycynowego i 2/3 pozostałego oleju. Jako wcierkę niewielką ilością tej mieszanki należy energicznie i równomiernie wetrzeć w cały skalp, masując go opuszkami palców. Po nałożeniu należy nałożyć czepek i owinąć go ciepłym ręcznikiem. W tak przygotowanym turbanie należy pozostać przez kilka godzin. Olej rycynowy należy stosować na włosy raz w tygodniu przez 3 miesiące.

  • Zmywanie oleju rycynowego z włosów

    Gęstość produktu utrudnia zmywaniem z włosów, dlatego do mycia potrzebny jest szampon z mocniejszym detergentem SLS.

Czy olej rycynowy przyciemnia włosy?

Tak, dlatego na olej rycynowy muszą uważać blondynki o bardzo jasnym lub chłodnym odcieniu blond.


Olej rycynowy na rzęsy

Produkt nałożony na włoski działa odżywczo – stymuluje wzrost włosków, sprawiając, że stają się grubsze, ciemniejsze i bardziej lśniące.

Stosowanie oleju rycynowego na rzęsy

Olej rycynowy należy nałożyć na całą powierzchnię rzęs za pomocą patyczków kosmetycznych lub specjalnego grzebyka. Najlepiej zastosować preparat na noc, uważając jednak, aby rycyna nie dostała się do oczu. Rano należy zmyć olejek za pomocą płatka kosmetycznego nasączonego ciepłą wodą. Już po tygodniu stosowania oleju rycynowego na rzęsy zauważysz pierwsze pozytywne efekty.

Czy olej rycynowy jest szkodliwy dla oczu?

Nie, olej rycynowy nie jest szkodliwy dla oczu, ale należy szczególnie uważać, podczas kuracji wzmacnia brwi i rzęs, ponieważ olej rycynowy, który dostanie się do oczu, powoduje ich podrażnienie i łzawienie. Jeśli tak się stanie, koniecznie należy przemyć oczy czystą wodą.

 

Olej rycynowy na paznokcie

Olejek rycynowy działa łagodząco i regenerująco na skórę dłoni i paznokcie. Poprawia twardość płytki paznokciowej, jej koloryt i stan oraz zapobiega jej łamliwości.

Stosowanie oleju rycynowego na paznokcie

Kilka kropel olejku należy wmasować w dłonie i paznokcie, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki, pozostawiając nałożony olej na godzinę. Następnie, mieszankę należy zmyć wodą z mydłem. Wskazane jest regularne stosowanie oleju rycynowego na paznokcie i skórę dłoni co najmniej jeden raz w tygodniu.

 

Olej rycynowy na twarz

Olej rycynowy nawilża i regeneruje cerę. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania, skóra staje się gładsza, a zmarszczki mniej widoczne. Olej rycynowy usuwa wszelkie podrażnienia, a cera zostaje dogłębnie oczyszczona. Systematyczna aplikacja zbawiennie wpłynie także na zmiany trądzikowe, dzięki czemu cera odzyskuje zdrowie i blask. 

Stosowanie oleju rycynowego na twarz

Olej rycynowy można aplikować bezpośrednio na skórę. Zaleca się nałożenie kilku kropel na twarz, delikatnie wklepując opuszkami palców w skórę. Zabieg należy powtarzać co wieczór, aby po tygodniu zobaczyć pierwsze pozytywne efekty działania. Preparat świetnie sprawdza się również jako płyn do demakijażu. Zmoczony ciepłą wodą wacik, należy w tym celu skropić olejkiem i zmyć nim makijaż.

 

Czy lepiej stosować olej rycynowy rafinowany, czy nierafinowany?

Olej rycynowy nierafinowany ma bogatszy skład, zachowujący wszystkie aktywne składniki, a jego stosowanie przynosi lepsze efekty w pielęgnacji skóry. Forma nierafinowana jest niestety bardziej podatna na utlenienie i bez odpowiedniej dawki witaminy E ma krótszą datę ważności. Posiadacze skóry wrażliwej lub alergicznej mogą negatywnie reagować na nierafinowany produkt. 

Olej rycynowy rafinowany w trakcie obróbki traci charakterystyczny zapach, smak i kolor i jest bardziej ubogi w składniki odżywcze. Jego zaletą jest za to odporność na działanie światła i ciepła. Ta forma może być składnikiem domowych kosmetyków wytwarzanych na gorąco. Poleca się stosowanie do różnych typów cery, zwłaszcza nadwrażliwej, ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia alergii.

 

Olej rycynowy opinie

Użytkownicy oleju rycynowego potwierdzają jego wysoką skuteczność. Zdecydowana większość opinii na temat produktu jest pozytywna, a użytkowniczki na licznych forach kosmetycznych polecają stosowanie oleju rycynowego. 

  • Włosy i paznokcie

    W opinii użytkowniczek różnicę w pasmach widać już po miesiącu regularnego stosowania. Włosy są bardziej miękkie i gładkie. Szybciej też zauważa się przyrost włosów, w postaci licznych odsłon nowych mieszków. Słabe i połamane końcówki prezentują zdecydowanie lepszą kondycję. Użytkowniczki podkreślają, że ich paznokcie przestają się łamać i robią się twardsze, a skórki wokół płytki są bardziej miękkie, nawilżone, bez widocznych zadziorów.
  • Rzęsy i brwi

    W opinii osób stosujących olej rycynowy na rzęsy i brwi, pozytywne efekty stosowania są widoczne także w znacznym przyciemnieniu rzęs i brwi oraz ich zagęszczeniu. Osoby, które korzystają z produktu twierdzą, że brwi i rzęsy po stosowaniu olejku rycynowego rosną szybciej, są gęstsze i lśniące. Wiele opinii potwierdza, że regularna kuracja olejem rycynowym przynosi efekty już po pierwszym tygodniu, a po dwóch lub trzech rezultat jest widoczny gołym okiem w długości rzęs. Poza pozytywnymi opiniami na temat wysokiej skuteczności olejku rycynowego, wiele osób potwierdza nieprzyjemne konsekwencje dostania się substancji do oczu, które są po tym lekko podrażnione i nie wszystkim odpowiada konsystencja produktu.

Olejek rycynowy to prawdziwy skarb kosmetyczny. Stosowanie go na skórę daje wspaniałe rezultaty nawilżające, a osoby, które leczą świeże blizny trądzikowe, są nim zachwycone. Zanim jednak sięgniesz po produkt sprawdź, czy nie jesteś na niego uczulony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl